.. ЧЕКАМ С НЕКОМ ЧЕЗЊОМ НА СВИЈЕТЛА ТВОЈА, САРАЈЕВО ЉУБАВИ МОЈА ..

Сарајевске чаролије се тешко могу описати само речима, оне се осећају у срцу града,  свакодневним разговорима, мирису хране и пића, у звуковима музике и смеху. Град у ком прошлост и садашњост живе заједно, а сваки кутак града има своју причу.
Сарајево се налази у долини реке Миљацке, која настаје од неколико врела у подножју планина Романије и Јахорине. На подручју приградског насеља Илиџа, извире једна од највећих река у Босни и Херцеговини, Босна, која настаје од мањих извора у подножју планине Игман, стварајући јединствен парк природе, Врело Босне. Прелепа природа, са водом која потиче из шест извора , уређене стазе, многобројни мостићи, базени и рибњаци, красе овај парк и зову љубитеље природе да га посете.
Град окружен планинама Јахорина, Бјелашница, Игман, Трескавица и Требевић. 
Невероватан поглед на град пружиће вам Сарајевско – Требевићка жичара, која повезује Бистрик на левој страни Миљацке и Требевић. Вожња трасом дугом 2100 м, до врха на висини од 1164 м, биће прави ужитак за вас. Требевић такође нуди и друге прелепе видиковце где се можете релаксирати и уживати у разним активностивностима које су у понуди.
Сарајево, познат по јединственој архитектури која комбинује османски, аустроугарски и модерни стил нуди туристима старе и нове делове града. Зову га "Јерусалим Европе" због своје религијске и културне разноликости, обогаћен је бројним верским објектима, џамијама, катедралама, црквама и синагогама.
Посетиоцима Сарајава, град нуди мноштво занимљивости током обиласка.
Стари град, Башчаршија, јесте историјски и културни центар, срце Сарајева, са уским улицама и традиционалним базарима, нуди поглед на османске грађевине попут џамије Хаваџе Дурака и Себиља, симбола Сарајева. Шетњом кроз Башчаршију, можете осетити дух прошлих времена, уживати у мирису кафе и свјежих погача, куповати уникатне сувенире. Многе породице чувају традицију ручне израде тканина, керамике и других занатских производа. Башчаршија има и посебан шарм, где се локални трговци, мајстори и угоститељи понашају као староседеоци са израженом емоцијом и љубазношћу према сваком новом посетиоцу.
Занатску улицу која креће са трга Башчаршије, Касанџилук, красе домаћи мали произвођачи, посебно бакреног посуђа, као што су џезве, ибрици, филџани, казани, млинови, послужаоници и други аутентични сувенири.
Ферхадија је најпознатије шеталиште у Сарајеву и нуди неке од најбољих посластичарница, ћевабџиница и бурегџиница, улица која почиње код Себиља, а завршава се Вјечном ватром. Уски пролаз из Ферхадије води до Морића хана,  орјентални стил очараће вас и одвести у нека давна времена.
Гази Хусрев бегова џамија или познатија као Бегова џамија јесте најзначајнији споменик исламске сакралне архитектуре на Балкану.
Претпоставља се да једини јавни лунарни сат на свету, који показује вријеме по лунарном календару, сат на Сарајевској сахат кули, високој чак 30 метара. Поноћ показује тачно у моменту заласка сунца у Сарајеву.
Трг са трговачким и занатским радњама, Гази Хусрев бегов безистан, који називају и Стари безистан или Велики безистан, налази се у непосредној близини Гази Хусрев бегове џамије и Сахат куле и представља једну од задужбина Гази Хусрев бега.
Катедрала срца Исусова, столна црква Врхбосанске надбискупије, као и Фрањевачки самостан и црква Светог Анте, која представља уметнички најбогатију фрањевачку цркву у Босни и Херцеговини, свакако се налазе на списку занимљивости.
Ашкенашка синагога, представља трећу по величини синагогу у Европи, налази на лијевој страни Миљацке, баш уз саму реку. Недалеко од Ашкенашке синагоге је Царева џамија, једна од најстаријих џамија у БИХ, али свакако најстарија у Сарајеву. Џамија је изграђена 1457. године, а већ 1480. године је изгорела, 1566. године изградила се у данашњем облику. Нову изградњу је финансирао Сулејман Величанствени, по коме и носи назив. 
Саборна црква Пресвете Богородице, у центру града, највећи је православни верски објекат у Сарајеву, посвећен рођењу Пресвете Богородице. Стара православна црква, Црква Светих Арханђела Михаила и Гаврила налази се недалеко од Башчаршије, први пут се спомиње 1539. године, али се претпоставља да потиче још из 14. века. Уз цркву се налази и Музеј Старе православне цркве који има пету збирку икона по вредности у свету.  Основан је 1889. године, а у њему су изложене иконе, фреске као и остале реликвије донешене из осталих православних земаља у Сарајево.
Латинска ћуприја, тј. Принципов мост, заједно са Козјом ћупријом, Шехер-Ћехајином ћупријом и Римским мостом улепшава овај град својим старим каменом. Латинска ћуприја позната је по атентату Гаврила Принципа на принца Фердинанда и његову супругу 28. јуна 1914. године, у близини самог моста. Сарајевски атентат се узима као повод Првог светског рата.
С друге стране, у новом делу града могу се видети аустроугарске зграде, попут зграде Вијећнице, које пружају контраст старим деловима града. Вијећница је изграђена у псеудомаурском стилу крајем 19. вијека и представља један од најљепших објеката из аустроугарског периода. 
Једна од атракција посетиоцима свакако јесте Инат кућа, симбол босанске тврдоглавости, ината и упорности, на левој страни Миљацке. Под заштитом је Завода за заштиту културноисторијског наслеђа, што говори о важности објекта. Данас је национални ресторан, који не би требало пропустити када сте у граду.
Током векова Сарајево је место сусрета различитих култура и народа. Без обзира на историјске изазове, град је и даље симбол толеранције међу различитим етничким и верским заједницама. Различите религије, ислам, православље, католичанство и јудаизам на једном месту. Специфичан и препознатљив дијалект, богат изразима који су резултат мешавине различитих језичких утицаја, укључујући турски, немачки и арапски језик.
Као домаћин многих културних догађаја и фестивала, музичких и филмских, позоришних представа, књижевних догађаја и изложби, често постаје позорница за креативност. 
Народно позориште, основано 1919. године, као и Камерни театар 55, Позориште младих и Сарајевски ратни театар САРТР красе овај град. Остале културне институције су: Сарајевски културни центар, Сарајевска библиотека и Бошњачки институт.
Галерије које можете посетити: Умјетничка галерија БиХ, Цоллегиум Артистицум, Мак, Роман Петровић, 10м², Нови храм, Атеље-збирка Сафет Зец, Галерија Мерсада Бербера 'Е&А', Палета, Галерија Свети Анто, Борис Смоје, Мала галерија, Галерија Кицош и др. 
Музеји које можете посетити: Земаљски музеј Босне и Херцеговине, Историјски музеј Босне и Херцеговине, Музеј Валтер брани Сарајево, Музеј ратног детињства и Музеј Сврзина кућа.
Најзначајнија културна дешавања су: Сарајево Филм Фестивал (СФФ), Сарајевски јазз фестивал, љетни културни фестивал "Башчаршијске ноћи", позоришни фестивал нових продукција "МЕСС", "Сарајевска зима" и Свјетски телевизијски фестивал оријенталне музике.
Као домаћин Зимских олимпијских игара 1984. године, што је била велика част за град и целу земљу, и дан данас се поноси тиме. Споменици, олимпијске стазе на планинама Бјелашници и Игману, као традиција зимских спортова и даље је актуелна и привлачи велики број посетилаца, иако су од тада прошле деценије.
Кафане су, наравно, места на којима се одвија богат друштвени живот. Кафане су симбол гостољубивости, а за Сарајлије, кафа и кафана су повезане с причама, сећањима, традицијом и свакодневним животом. Сарајлије чак имају "своју" кафану где се окупљају са својим пријатељима, члановима породице, колегама и познаницима, место где се одржава "сарајевска душа”. Кафане причају посебне приче, обојене бојама живота у Сарајеву. Неке кафане у постале су културна средишта, где се организују књижевни сусрети, изложбе, музичке вечери и друге културне активности. 
Традиционалне кафане налазе се углавном у старом делу града, као што су Башчаршија и околна насеља. Имају класичну кафанску атмосферу, с дрвеним столовима, обогаћене димом и особљем које познаје сваког госта. Ту можете осетити праву чаролију сарајевске традиције и уживати у лаганој кафи или у традиционалној босанској ракији. 
Кафа у Сарајеву није само напитак, то је ритуал. Испијање кафе представља топлу људску причу, и део сарајевске свакодневнице. Сарајевска кафа, кувана на веома лаганој ватри, специфичног укуса , сервирана у традиционалним џезвама, филџану, није само за уживање, већ је и начин повезивања са људима. Традиционално, сарајевска кафа долази уз мали слаткиш, обично са ратлуком или халвом, стварајући савршен контраст укуса и чини ритуал још угоднијим. Кафа се не припрема брзо, а често се пије полако и с пажњом,  сарајлије уживају у малим стварима и ретко ћете их видети да  некуд журе. Друге посластице које морате пробати су: баклава, ружица, хурмашица, кадаиф, туфахије, гурабија, и ратлук (рахат локум и босански локум).
Кухиња је врло специфична, комбинација традиционалних јела са Балкана и османских утицаја. Популарни специјалитети укључују ћевапе, бурек, долму, сарме. Свакако немојте отићи из Сарајева, а да нисте пробали сарајевске ћевапе и сарајевске пите. У Сарајеву се јасно зна да је бурек пита са месом, а још постоје и сирница, кромпируша, зељаница. Уколико сте љубитељи домаћих куваних јела, онда испробајте босански лонац и сарајевски сахан. Сарајевски сахан је специјалитет који се састоји од неколико врста јела, а служи се у саханима, традиционалним калајисаним дубљим посудима које праве сарајевске казанџије.
Сарајевске кафане често нуде и живу музику, било да је реч о традиционалној босанској музици, севдаху, или савременим правцима. Најпопуларнија јесте Севдалинка, врло емотивна музика  која најчешће изражава тугу, љубав, чежњу и носталгију за вољеном особом, домом или прошлим временима, а понекад су то песме у којима се описују животне борбе и трагедије, док с друге стране, оне могу бити и песме о радости, лепотама природе или о сећањима на срећне тренутке, а често се повезује са песницима и певачима који су своје емоције преносили кроз музику. Извођена уз пратњу традиционалних инструмената као што су хармоника, гитара, тамбурица и контрабас.  Севдалинка остаје да живи као део традиције, а њена емотивна снага непрестано инспирише нове генерације.
Сарајево је богато многим култним кафанама које су постале симбол града: "Авлија", смештена у самом срцу Башчаршије, нуди аутентично сарајевско искуство и врло је популарна међу локалним становништвом; "4 Собе", кафана која носи шарм старог Сарајева, али осећа се нота модерног времена; "Севдах бабy", право место за опуштање уз севдалинке, традиционалну босанску музику; "Цафé де Парис", налази се у срцу Сарајева, популарна међу туристима и локалним гостима, модернијег изгледа.
Чаролија града лежи и у његовој способности да је “раја“ насмејана и у најтежим тренуцима. Сарајлије имају невероватну способност да нађу хумор у свакодневним ситуацијама, шармирају вас њихова ведрина и духовитост. Град који одише душом, саткан емоцијама, носи специфичну и посебну енергију која ће вас очарати. Сарајево је често инспирација у песмама, филмским, књижевним и многим другим уметничким делима ..
Како већ каже, познати Сарајлија Кемал Монтено: “Било гдје да кренем о теби сањам, путеви ме сви теби воде. Чекам с неком чежњом на свијетла твоја, Сарајево, љубави моја“ ...
 
Користимо колачиће за персонализацију садржаја и огласа, пружање функција друштвених медија и анализирање саобраћаја.
Користимо колачиће за персонализацију садржаја и огласа.