.. ČEKAM S NEKOM ČEZNJOM NA SVIJETLA TVOJA, SARAJEVO LJUBAVI MOJA ..

Sarajevske čarolije se teško mogu opisati samo rečima, one se osećaju u srcu grada,  svakodnevnim razgovorima, mirisu hrane i pića, u zvukovima muzike i smehu. Grad u kom prošlost i sadašnjost žive zajedno, a svaki kutak grada ima svoju priču.
Sarajevo se nalazi u dolini reke Miljacke, koja nastaje od nekoliko vrela u podnožju planina Romanije i Jahorine. Na području prigradskog naselja Ilidža, izvire jedna od najvećih reka u Bosni i Hercegovini, Bosna, koja nastaje od manjih izvora u podnožju planine Igman, stvarajući jedinstven park prirode, Vrelo Bosne. Prelepa priroda, sa vodom koja potiče iz šest izvora , uređene staze, mnogobrojni mostići, bazeni i ribnjaci, krase ovaj park i zovu ljubitelje prirode da ga posete.
Grad okružen planinama Jahorina, Bjelašnica, Igman, Treskavica i Trebević. 
Neverovatan pogled na grad pružiće vam Sarajevsko – Trebevićka žičara, koja povezuje Bistrik na levoj strani Miljacke i Trebević. Vožnja trasom dugom 2100 m, do vrha na visini od 1164 m, biće pravi užitak za vas. Trebević takođe nudi i druge prelepe vidikovce gde se možete relaksirati i uživati u raznim aktivnostivnostima koje su u ponudi.
Sarajevo, poznat po jedinstvenoj arhitekturi koja kombinuje osmanski, austrougarski i moderni stil nudi turistima stare i nove delove grada. Zovu ga "Jerusalim Evrope" zbog svoje religijske i kulturne raznolikosti, obogaćen je brojnim verskim objektima, džamijama, katedralama, crkvama i sinagogama.
Posetiocima Sarajava, grad nudi mnoštvo zanimljivosti tokom obilaska.
Stari grad, Baščaršija, jeste istorijski i kulturni centar, srce Sarajeva, sa uskim ulicama i tradicionalnim bazarima, nudi pogled na osmanske građevine poput džamije Havadže Duraka i Sebilja, simbola Sarajeva. Šetnjom kroz Baščaršiju, možete osetiti duh prošlih vremena, uživati u mirisu kafe i svježih pogača, kupovati unikatne suvenire. Mnoge porodice čuvaju tradiciju ručne izrade tkanina, keramike i drugih zanatskih proizvoda. Baščaršija ima i poseban šarm, gde se lokalni trgovci, majstori i ugostitelji ponašaju kao starosedeoci sa izraženom emocijom i ljubaznošću prema svakom novom posetiocu.
Zanatsku ulicu koja kreće sa trga Baščaršije, Kasandžiluk, krase domaći mali proizvođači, posebno bakrenog posuđa, kao što su džezve, ibrici, fildžani, kazani, mlinovi, poslužaonici i drugi autentični suveniri.
Ferhadija je najpoznatije šetalište u Sarajevu i nudi neke od najboljih poslastičarnica, ćevabdžinica i buregdžinica, ulica koja počinje kod Sebilja, a završava se Vječnom vatrom. Uski prolaz iz Ferhadije vodi do Morića hana,  orjentalni stil očaraće vas i odvesti u neka davna vremena.
Gazi Husrev begova džamija ili poznatija kao Begova džamija jeste najznačajniji spomenik islamske sakralne arhitekture na Balkanu.
Pretpostavlja se da jedini javni lunarni sat na svetu, koji pokazuje vrijeme po lunarnom kalendaru, sat na Sarajevskoj sahat kuli, visokoj čak 30 metara. Ponoć pokazuje tačno u momentu zalaska sunca u Sarajevu.
Trg sa trgovačkim i zanatskim radnjama, Gazi Husrev begov bezistan, koji nazivaju i Stari bezistan ili Veliki bezistan, nalazi se u neposrednoj blizini Gazi Husrev begove džamije i Sahat kule i predstavlja jednu od zadužbina Gazi Husrev bega.
Katedrala srca Isusova, stolna crkva Vrhbosanske nadbiskupije, kao i Franjevački samostan i crkva Svetog Ante, koja predstavlja umetnički najbogatiju franjevačku crkvu u Bosni i Hercegovini, svakako se nalaze na spisku zanimljivosti.
Aškenaška sinagoga, predstavlja treću po veličini sinagogu u Evropi, nalazi na lijevoj strani Miljacke, baš uz samu reku. Nedaleko od Aškenaške sinagoge je Careva džamija, jedna od najstarijih džamija u BiH, ali svakako najstarija u Sarajevu. Džamija je izgrađena 1457. godine, a već 1480. godine je izgorela, 1566. godine izgradila se u današnjem obliku. Novu izgradnju je finansirao Sulejman Veličanstveni, po kome i nosi naziv. 
Saborna crkva Presvete Bogorodice, u centru grada, najveći je pravoslavni verski objekat u Sarajevu, posvećen rođenju Presvete Bogorodice. Stara pravoslavna crkva, Crkva Svetih Arhanđela Mihaila i Gavrila nalazi se nedaleko od Baščaršije, prvi put se spominje 1539. godine, ali se pretpostavlja da potiče još iz 14. veka. Uz crkvu se nalazi i Muzej Stare pravoslavne crkve koji ima petu zbirku ikona po vrednosti u svetu.  Osnovan je 1889. godine, a u njemu su izložene ikone, freske kao i ostale relikvije donešene iz ostalih pravoslavnih zemalja u Sarajevo.
Latinska ćuprija, tj. Principov most, zajedno sa Kozjom ćuprijom, Šeher-Ćehajinom ćuprijom i Rimskim mostom ulepšava ovaj grad svojim starim kamenom. Latinska ćuprija poznata je po atentatu Gavrila Principa na princa Ferdinanda i njegovu suprugu 28. juna 1914. godine, u blizini samog mosta. Sarajevski atentat se uzima kao povod Prvog svetskog rata.
S druge strane, u novom delu grada mogu se videti austrougarske zgrade, poput zgrade Vijećnice, koje pružaju kontrast starim delovima grada. Vijećnica je izgrađena u pseudomaurskom stilu krajem 19. vijeka i predstavlja jedan od najljepših objekata iz austrougarskog perioda. 
Jedna od atrakcija posetiocima svakako jeste Inat kuća, simbol bosanske tvrdoglavosti, inata i upornosti, na levoj strani Miljacke. Pod zaštitom je Zavoda za zaštitu kulturnoistorijskog nasleđa, što govori o važnosti objekta. Danas je nacionalni restoran, koji ne bi trebalo propustiti kada ste u gradu.
Tokom vekova Sarajevo je mesto susreta različitih kultura i naroda. Bez obzira na istorijske izazove, grad je i dalje simbol tolerancije među različitim etničkim i verskim zajednicama. Različite religije, islam, pravoslavlje, katoličanstvo i judaizam na jednom mestu. Specifičan i prepoznatljiv dijalekt, bogat izrazima koji su rezultat mešavine različitih jezičkih uticaja, uključujući turski, nemački i arapski jezik.
Kao domaćin mnogih kulturnih događaja i festivala, muzičkih i filmskih, pozorišnih predstava, književnih događaja i izložbi, često postaje pozornica za kreativnost. 
Narodno pozorište, osnovano 1919. godine, kao i Kamerni teatar 55, Pozorište mladih i Sarajevski ratni teatar SARTR krase ovaj grad. Ostale kulturne institucije su: Sarajevski kulturni centar, Sarajevska biblioteka i Bošnjački institut.
Galerije koje možete posetiti: Umjetnička galerija BiH, Collegium Artisticum, Mak, Roman Petrović, 10m², Novi hram, Atelje-zbirka Safet Zec, Galerija Mersada Berbera 'E&A', Paleta, Galerija Sveti Anto, Boris Smoje, Mala galerija, Galerija Kicoš i dr. 
Muzeji koje možete posetiti: Zemaljski muzej Bosne i Hercegovine, Istorijski muzej Bosne i Hercegovine, Muzej Valter brani Sarajevo, Muzej ratnog detinjstva i Muzej Svrzina kuća.
Najznačajnija kulturna dešavanja su: Sarajevo Film Festival (SFF), Sarajevski jazz festival, ljetni kulturni festival "Baščaršijske noći", pozorišni festival novih produkcija "MESS", "Sarajevska zima" i Svjetski televizijski festival orijentalne muzike.
Kao domaćin Zimskih olimpijskih igara 1984. godine, što je bila velika čast za grad i celu zemlju, i dan danas se ponosi time. Spomenici, olimpijske staze na planinama Bjelašnici i Igmanu, kao tradicija zimskih sportova i dalje je aktuelna i privlači veliki broj posetilaca, iako su od tada prošle decenije.
Kafane su, naravno, mesta na kojima se odvija bogat društveni život. Kafane su simbol gostoljubivosti, a za Sarajlije, kafa i kafana su povezane s pričama, sećanjima, tradicijom i svakodnevnim životom. Sarajlije čak imaju "svoju" kafanu gde se okupljaju sa svojim prijateljima, članovima porodice, kolegama i poznanicima, mesto gde se održava "sarajevska duša”. Kafane pričaju posebne priče, obojene bojama života u Sarajevu. Neke kafane u postale su kulturna središta, gde se organizuju književni susreti, izložbe, muzičke večeri i druge kulturne aktivnosti. 
Tradicionalne kafane nalaze se uglavnom u starom delu grada, kao što su Baščaršija i okolna naselja. Imaju klasičnu kafansku atmosferu, s drvenim stolovima, obogaćene dimom i osobljem koje poznaje svakog gosta. Tu možete osetiti pravu čaroliju sarajevske tradicije i uživati u laganoj kafi ili u tradicionalnoj bosanskoj rakiji. 
Kafa u Sarajevu nije samo napitak, to je ritual. Ispijanje kafe predstavlja toplu ljudsku priču, i deo sarajevske svakodnevnice. Sarajevska kafa, kuvana na veoma laganoj vatri, specifičnog ukusa , servirana u tradicionalnim džezvama, fildžanu, nije samo za uživanje, već je i način povezivanja sa ljudima. Tradicionalno, sarajevska kafa dolazi uz mali slatkiš, obično sa ratlukom ili halvom, stvarajući savršen kontrast ukusa i čini ritual još ugodnijim. Kafa se ne priprema brzo, a često se pije polako i s pažnjom,  sarajlije uživaju u malim stvarima i retko ćete ih videti da  nekud žure. Druge poslastice koje morate probati su: baklava, ružica, hurmašica, kadaif, tufahije, gurabija, i ratluk (rahat lokum i bosanski lokum).
Kuhinja je vrlo specifična, kombinacija tradicionalnih jela sa Balkana i osmanskih uticaja. Popularni specijaliteti uključuju ćevape, burek, dolmu, sarme. Svakako nemojte otići iz Sarajeva, a da niste probali sarajevske ćevape i sarajevske pite. U Sarajevu se jasno zna da je burek pita sa mesom, a još postoje i sirnica, krompiruša, zeljanica. Ukoliko ste ljubitelji domaćih kuvanih jela, onda isprobajte bosanski lonac i sarajevski sahan. Sarajevski sahan je specijalitet koji se sastoji od nekoliko vrsta jela, a služi se u sahanima, tradicionalnim kalajisanim dubljim posudima koje prave sarajevske kazandžije.
Sarajevske kafane često nude i živu muziku, bilo da je reč o tradicionalnoj bosanskoj muzici, sevdahu, ili savremenim pravcima. Najpopularnija jeste Sevdalinka, vrlo emotivna muzika  koja najčešće izražava tugu, ljubav, čežnju i nostalgiju za voljenom osobom, domom ili prošlim vremenima, a ponekad su to pesme u kojima se opisuju životne borbe i tragedije, dok s druge strane, one mogu biti i pesme o radosti, lepotama prirode ili o sećanjima na srećne trenutke, a često se povezuje sa pesnicima i pevačima koji su svoje emocije prenosili kroz muziku. Izvođena uz pratnju tradicionalnih instrumenata kao što su harmonika, gitara, tamburica i kontrabas.  Sevdalinka ostaje da živi kao deo tradicije, a njena emotivna snaga neprestano inspiriše nove generacije.
Sarajevo je bogato mnogim kultnim kafanama koje su postale simbol grada: "Avlija", smeštena u samom srcu Baščaršije, nudi autentično sarajevsko iskustvo i vrlo je popularna među lokalnim stanovništvom; "4 Sobe", kafana koja nosi šarm starog Sarajeva, ali oseća se nota modernog vremena; "Sevdah baby", pravo mesto za opuštanje uz sevdalinke, tradicionalnu bosansku muziku; "Café de Paris", nalazi se u srcu Sarajeva, popularna među turistima i lokalnim gostima, modernijeg izgleda.
Čarolija grada leži i u njegovoj sposobnosti da je “raja“ nasmejana i u najtežim trenucima. Sarajlije imaju neverovatnu sposobnost da nađu humor u svakodnevnim situacijama, šarmiraju vas njihova vedrina i duhovitost. Grad koji odiše dušom, satkan emocijama, nosi specifičnu i posebnu energiju koja će vas očarati. Sarajevo je često inspiracija u pesmama, filmskim, književnim i mnogim drugim umetničkim delima ...
Kako već kaže, poznati Sarajlija Kemal Monteno: “Bilo gdje da krenem o tebi sanjam, putevi me svi tebi vode. Čekam s nekom čežnjom na svijetla tvoja, Sarajevo, ljubavi moja“ ... 
 
Koristimo kolačiće za personalizaciju sadržaja i oglasa, pružanje funkcija društvenih medija i analiziranje saobraćaja.
Koristimo kolačiće za personalizaciju sadržaja i oglasa.